Endüstri Mühendisliği Çalışma Alanları

Endüstri Mühendisleri endüstride birçok alanda çalışabilirler. Olası istihdam alanları arasında teknoloji yönetimi, yöneylem araştırmaları, sistem mühendisliği, optimizasyon, esnek üretim sistemleri, üretim ve stok sistemlerinin planlanması ve kontrolü, ergonomi, bilgisayar uygulamaları, proses kontrolü, Çok amaçlı karar verme, makine planlaması, performans değerlendirmesi, simülasyon, servis sektörü ve idari görevler vardır.

Bilgi teknolojisi çağında, endüstri mühendislerinin, bilgi yönetimi, yenilik / Ar-Ge yönetimi, teknoloji yönetimi, değişim yönetimi ve tedarik zinciri yönetimi gibi gelişmekte olan alanlarda birçok iş olanağı bulması beklenmektedir.

İmalat firmaları ve hizmet endüstrileri önemli miktarda IE işe alırlar. Bugün, giderek artan sayıda işletme, satış ve pazarlama, finans, bilgi sistemleri ve personel gibi alanlarda IE'ler kiralamaktadır. Coca Cola, UPS, Disney, IBM, Levi Strauss, Nike, The Gap, Intel, Microsoft, Motorola, Boeing gibi çeşitli şirketlerin tümü, işletmelerini yönetmeye yardımcı olması için IE geçmişi olan kişileri kullanıyor. IE'leri istihdam eden diğer sektörler ise hastaneler,  havayolları, bankalar, demiryolları ve sosyal hizmetlerdir.

 


ME-Information-Booklet