Bilgisayarla Bütünleşik Üretim (CIM) Laboratuvarı

Bilgisayarla Bütünleşik Üretim (CIM) Laboratuvarı, eğitim ve araştırma için tasarlanmıştır. Laboratuar iki Esnek Üretim Sistemi (FMS) hücresinden oluşur:

Cell 1, Intelitek tarafından sağlanan bir SCORA ER 14 Robotuna sahip olan bir montaj ve kalite kontrol istasyonudur. Robottaki pnömatik tutucu vardır ve top besleyici, tutkallama istasyonu ve lazer tarama mikrometresi aygıtı (Mitutoyo) gibi çevresel hücre aygıtlarıyla bağlantılı olarak çalışır.

Cell 2, endüstriyel eğitim tesislerinde çalışmak üzere tasarlanmış, beş eksenli dikey olarak eklemli bir robot olan SCORBOT-ER 9 (Intelitek) ve bir CNC freze makinesinden (Işık Makineleri) oluşan bir FMS Machine eğilimi istasyonudur.

SCORBOT - ER 9, CNC makine yükleme / boşaltma görevlerini yerine getirmek ve aynı zamanda FMS çalışma hücresi içinde malzeme taşıma için bir Lineer Slide Base ile entegre edilmiştir.

12 eksene, 16 giriş ve 16 çıkışa kadar gerçek zamanlı kontrol ve senkronizasyon sağlayan çoklu görev denetleyicilerine sahip iki robot, hem tek başına uygulamaları hem de karmaşık otomatikleştirilmiş çalışma hücrelerini desteklemektedir.

Öğrenciler, SCORBOT-ER 9 ve SCORA ER 14'ü FMS çalışma hücrelerinde ve CIM sistemlerinde yapılandırmak, programlamak ve çalıştırmak için çok çeşitli çevresel ekipman ve uç efektörleri ile robotu entegre ederek öğrenirler.

Tüm laboratuvar, aşağıdakilerden oluşan OPEN CIM yazılım sistemi ile yönetilmektedir:

  • Basic CIM software including: CIM management, parts definition, order definition, machine definition, ASRS definition, on-line help, automatic CNC programs downloading for CNC machines.

  • Advanced CIM software including: MRP package, 3D graphic animated simulation for on-line tracking of the whole system, reports generator for production reports, CIM scheduler module (GANNT chart).
  • Virtual CIM/FMS software providing construction and manipulations of complete CIM system in a virtual environment. (This feature can also be used independently by students for simulation and practice.).
  • Automated storage and retrieval system (ASRS) with a closed loop pallet conveyor.

Genel sistem, bir dizi hücre çalışma istasyonu PC'den oluşan bir denetleyici ana bilgisayar kontrol sistemi ve CIM Yöneticisi - OPEN CIM yazılım sistemi mimarisi yoluyla FMS siparişlerini ve operasyonlarını yönetmesine izin veren bir ana bilgisayar ile yürütülür.

Genel CIM sisteminde gerçekleştirilebilecek olası işlemler, ahşap veya Plexiglas blokların öğütülmesi, küçük parçalar için yapıştırma ve montaj işlemleri, istasyonlar arasındaki malzeme taşınması ve montajlı (veya harici olarak beslenen) parçaların kalite kontrolü yoluyla boyut kontrolü ile gerçekleştirilmesidir. Lazer tarama ölçer.

Şu anda bu laboratuarda desteklenen kurslar şunlardır:

  • IENG447 Computer Integrated manufacturing.

 cim-lab